4 zjazd II edycji Akademii - podsumowanie

~ 30-06-2016

Akademia Zarządzania IT Administracji Publicznej to unikalny w skali Kraju projekt edukacyjny którego celem jest wzmocnienie kompetencji cyfrowych wśród decydentów IT w sektorze publicznym.  W od lutego 2016 roku realizowana jest II edycja tej ciekawej inicjatywy Fundacji IT Leader Club Polska przy wsparciu: Politechniki Warszawskiej, Ministerstwa Cyfryzacji, PMI Poland Chapter oraz Wydawnictwa PWN. Swoją bogatą wiedzę udostępniają również eksperci Partnerów Społecznych Fundacji, z firm: EMC, VMware oraz Orange Polska.

24 czerwca b.r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie ponad 100 Słuchaczy z administracji publicznej i zaproszonych Gości wysłuchało szereg inspirujących wykładów nt. sprawnej transformacji IT sektora publicznego. Comiesięczne spotkania składają się z 4-5 bloków tematycznych które zawierają szereg podpowiedzi i gotowych rozwiązań efektywnego zarządzania w IT.

W pierwszej części spotkania przedstawiciel z Sądu Apelacyjnego w Warszawie podzielił się konkretnym przykładem jak znany ale niedoceniany VDI (Virtual Desktop Infrastructure) może w znaczący sposób uprościć „życie” Działu IT w jednostce sektora publicznego. Szereg przykładów, pytań oraz dyskusja która przetoczyła się przez salę pokazała, że taki sposób zarządzania infrastrukturą PC w urzędach jest potrzebny i może pomóc w optymalizacji infrastruktury IT.

Kolejne wykłady poruszyły istotne zagadnienie jakim idea/metodyka DevOps (development and operations). Słuchacze dowiedzieli się  praktycznie co oznacza termin "Cloud Native Applications oraz znaleźli rzeczową odpowiedź jak budować, testować i wdrażać aplikacje w stylu Agile przy użyciu podejścia PaaS (Platform as a Service).

Na koniec bloku tematycznego pt. Technologie i Wdrożenia, eksperci partnerów merytorycznych poruszyli kluczowy problem jaki obecnie jest w administracji czyli tzw. Data Lake (Jezioro Danych). Urzędnicy przekonali się, że gromadzenie i wykorzystywanie danych publicznych nie musi być trudne i skomplikowane. Najważniejsze jest aby dobrze zaprojektować architekturę składowania i dostępu do danych publicznych aby wszystkie aplikacje i systemy Państwowe mogły korzystać z tych informacji szybko i bez problemów.

Druga część czwartego zjazdu II edycji Akademii skupiała się na głównych trendach w myśleniu o sieciach rządowych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Przedstawiono dobre przykłady działających już takich systemów, między innymi estońskiego. Omówiono koncepcje teoretyczne które zostały oparte na konkretnych liczbach z pokazaniem wielu korzyści.

Na koniec Słuchacze z administracji publicznej poznali analizę kierunków zmian jakie następują w idei tzw. Smart City.  Bardzo dokładnie zaproszeni eksperci przez Fundację przypomnieli i wskazali audytorium jak dobrze definiować projekty publiczne w kontekście współczesnych ograniczeń tego sektora.  

Punktem kulminacyjnym ostatniego zjazdu (przed wakacjami) II edycji Akademii, były warsztaty z szeroko pojętych kompetencji miękkich który wciąż brakuje w Działach IT, nie tylko w sektorze publicznym. Zaproszeni Goście i Słuchacze poznali co to faktycznie jest  psychologia wywierania wpływu i jak etycznie można go stosować aby sprawnie realizować cele i zadania. Uczestnicy Akademii poznali trzy proste techniki, które będą mogli wykorzystać w praktyce.

Kolejne zjazdy dopiero we wrześniu b.r., po przerwie wakacyjnej.

Fotorelacja na FB: https://www.facebook.com/Fundacja-IT-Leader-Club-Polska-287032381339632/photos/?tab=album&album_id=1144733268902868

Patroni Honorowi

Społeczni Partnerzy Merytoryczni

Kontakt

Masz jakieś pytania ?

Fundacja IT Leader Club Polska
Biuro:
Concept Tower, ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

+48 506 955 942

biuro@akademiait.edu.pl

NIP: 527-266-68-79
KRS: 0000396492